Każdy kierowca powinien dbać o bezpieczeństwo zarówno swoje jak i pozostałych członków załogi. Dlaczego instrukcja ADR jest tak istotna i co zawiera? Już spieszymy z odpowiedzią.
W instrukcji ADR zawarte są informacje dotyczące czynności, które powinny być wykonane w razie awarii lub wypadku. W zależności od sytuacji i niebezpieczeństwa powinniśmy wiedzieć jak postępować. Nie wszystkie czynności są nam znane i oczywiste. Nie musimy znać ich na pamięć, ale warto przed podróżą przynajmniej dwa razy zaznajomić się z treścią. Oprócz wyżej wymienionych czynności instrukcja ADR zawiera również takie informacje jak: dodatkowe wskazówki dla członków załogi pojazdu dotyczące charakterystyki zagrożeń stwarzanych przez towary niebezpieczne określonej klasy oraz czynności zależnych od zaistniałych okoliczności. W tym przypadku mamy wymienione zagrożenia oraz symbole oznaczające inną awarię.
W jakich sytuacjach potrzebna jest instrukcja ADR?
Instrukcja ADR potrzebna jest w sytuacjach niebezpiecznych, nagłych, które mogą przytrafić się w każdym miejscu. Dobrze przygotowany kierowca musi wiedzieć jak postępować i kiedy wezwać pomoc. Należy pamiętać, że zdrowie i bezpieczeństwo człowieka jest priorytetowe. Oprócz wskazówek w instrukcji ADR wymienione są elementy, które powinny znajdować się na pokładzie pojazdu. Będą to m.in.:
- kamizelka ostrzegawcza,
- przenośne urządzenie oświetleniowe,
- para rękawic ochronnych,
- ochrona oczu,
- klin pod koła, dla każdego pojazdu, o odpowiednim rozmiarze w stosunku do dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz średnicy kół,
- dwa stojące znaki ostrzegawcze,
- płyn do płukania oczu.